Poslední komentáře

Výběr podle data

Únor 2020
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Archiv příspěvků

Popleťme si ve škole

 

aneb Pleteme se občas všichni, proč nezačít také plést…

Čtení a knihobudky, skákání panáka a přes gumu, hra zvaná „školka“ s míčem či švihadlem, pletení… Výlet do historie? Nikoliv. SOUČASNOST!

I na ZŠ Javornická využíváme ve výuce moderní technologie – internet, počítače, interaktivní tabule…, ale snažíme se žáky zaujmout i jinými aktivitami. A jaké překvapení – o knižní výměníky, hry našich maminek a babiček a dokonce i o pletení je mezi našimi žáky velký zájem!

Ano, na ZŠ Javornická pleteme!

Pro začátek zapomeňte na představu vetchých stařenek, silných brýlí a kousavých vlněných svetrů. My to zkusili jinak. Od první myšlenky najít jednoduchou činnost, která by mohla zaujmout napříč věkovými kategoriemi, spojit mladší děti se staršími, nebyla vázaná na jedno určité místo a která by žáky naučila třeba i něco nového…, nebylo daleko k nápadu začít plést. A tak se zrodil projekt NEKONEČNÉ ŠKOLNÍ ŠÁLY.

Pravda, je teprve v plenkách a nemá ještě příliš síly, ale má se čile k světu a má velké plány. Už teď chytáme nejen očka, která nám občas spadnou z jehlice, ale lapili jsme i pár dětských dušiček, které prosí maminky, ať s nimi pletou. A nenechte se mýlit. Jsou mezi nimi i kluci!

Jak tedy pletení šály funguje?

První očko jsme nahodili 2. 10. 2014 při pracovních činnostech v 9.B a postupně se do pletení zapojují další třídy. Pletení je dobrovolné, plete jen kdo chce, ale většinou se během hodiny ani nestihnou vystřídat všichni zájemci.

Nekonečná šála je školní projekt, proto pleteme zásadně ve škole či na školních akcích. Převážně se tedy jedná o hodiny pracovních činností. Žáci si pracují na svém úkolu a postupně se střídají u pletení, kde jim podává pomocnou ruku nějaký dobrovolník z řad učitelů. Je pravda, že většina dětí drží jehlice v ruce poprvé, ale snaha je obrovská, a tak nám šála pomaloučku, ale jistě přibývá.Rozhodně si naši žáci zaslouží velikou pochvalu!

Jak si naši šálu představit?

Měří asi 18 cm na šířku a brzy oslaví svůj první metr délky. Je pruhovaná a má spoustu oček. Ráda je hází po všech kolem, zřejmě se snaží ulovit nějaké další dobrovolné pletařky a pletaře. Naším cílem je uplést minimálně tak dlouhou šálu, abychom s ní omotali školu. Budeme plést tedy ještě dlouho, ale v tomto případě musíme dodat, že i cesta je cíl.

Žáci se učí leckdy zcela novou dovednost, pro některé není snadné zvládnout koordinaci rukou, jehlic a klubíčka. Rozvíjí jemnou motoriku, učí se trpělivosti, spolupracují nejen mezi sebou, ale i s vyučujícím a dalšími třídami. Přinášejí do školy klubíčka vlny, dokáží se podělit a snaží se přispět ke společnému cíli. A co nás těší asi nejvíc, někteří z nich si v pletení našli zálibu a společnou činnost s maminkou. Tím se dostáváme i k tomu, kdo školní šálu plete a může plést. Samozřejmě hlavně Vaše děti, ale i učitelé, veřejnost a doufáme i Vy. Přijďte nás podpořit a pomoci nám plést na Vánoční jarmark 12. prosince, kde bude mít nekonečná šála svou dílničku. Každý, kdo uplete alespoň kousíček, se stává jejím spolutvůrcem a smí se podepsat… (Ale to už si necháme jako překvapení.) Nebojte se, pokud neumíte plést, rádi Vás to naučíme.

Závěrem mi dovolte poděkovat všem bývalým čepicím a vypáraným svetrům za to, že nám poskytly vlastní vlnu, abychom se mohli naučit něco nového. Také prosíme rodiče, kteří mají zásoby staré nepotřebné vlny, zda by mohli část věnovat škole. Rádi uvítáme také pletací jehlice.

Děkujeme všem, kteří už nám poskytli jakýkoliv materiál, a zároveň se těšíme, že se s námi zapojíte do našeho projektu. Nekonečná šála je jenom začátek…                      Eva Matějková a všichni příznivci pletení

Napsat komentář